kolory fug

 

Płytki wybrane, można odetchnąć, ale czy oby na pewno?. Wbrew pozorom to wybór fugi staje się często trudniejszym wyzwaniem dla naszych Klientów niż wybór płytek. Nie jest tajemnicą, że zazwyczaj płytki wybierają kobiety. Skoro wybieramy płytki to i kolor fugi, a skoro mowa o kolorach no to nie będzie łatwo. Przykro mi Panowie, że dla was istnieje dosłownie kilka kolorów ;) - dla nas kobiet pojęcie koloru to temat mocno rozdudowany... 

Właściwa fuga jest źródłem niepokoju dla większości klientów. Kolor fugi to pozornie mały szczegół, który może mieć duży wpływ na ogólny wygląd płytki i całej aranżacji. Właściwy wybór może sprawić, że płytka będzie świetnie wyeksponowana, podczas gdy zły wybór może całkowicie zrujnować jej wygląd.  Przy tak dużej liczbie dostępnych kolorów nie jest łatwo się zdecydować? Warto zatem znać kilka podstawowych zasad, a te ujęte są w tym blogu.

 

Fuga pod kolor płytek

Może najlepszą fugą, jaką można zobaczyć, jest brak fugi? Wybierając kolor, który całkowicie komponuje się z płytką, uzyskasz bardzo jednolity wygląd. Dzięki temu uwaga nie będzie skupiona na łączeniu płytek, a bardziej na wzorze samej płytki. Sztuczka dotycząca wyboru idealnego zestawienia – jeśli fuga (kolor z próbnika) zniknie na tle płytki gdy zmrużysz oczy, będzie pasować.

 

Zachowanie monochromatycznego wyglądu

Jeśli nie chcesz, aby linie fug całkowicie zniknęły, wybierz kolor tylko o jeden lub dwa odcienie jaśniejszy lub ciemniejszy od tła płytki. To subtelnie podkreśli kształt płytek, wyodrębni miękkie detale bez zwracania zbytniej uwagi na linie fug. Dzięki temu Twoja przestrzeń będzie spójna.

 

W ciemniejszych zestawieniach wzorów, fuga monochromatyczna może być również łatwiejsza w utrzymaniu, ponieważ nie widać na niej brudu tak bardzo jak w przypadku zastosowania do płytki ciemnej fugi kontrastującej czyli bardzo jasnej. Ogólnie rzecz biorąc - monochromatyczny kolor fugi jest wyborem praktycznym i estetycznym.

Zastosowanie mieszanego lub monochromatycznego koloru fugi może pomóc w powiększeniu małej przestrzeni, ponieważ brak kontrastujących linii fugi daje wrażenie bardziej jednolitej powierzchni.

 

Kiedy kontrast ma znaczenie

Niektóre płytki wymagają odważnego, kontrastowego koloru fugi, aby wyodrębnić ich wyjątkowy charakter. Jest to szczególnie skuteczne w przypadkach, gdy kształt lub układ płytki jest bardziej interesujący niż sama płytka. Odważny kolor fugi może pomóc w obramowaniu i uwydatnieniu płytek, podkreślić układ płytek i zwrócić uwagę na unikalne cechy projektu.

Na przykład czarną fugę można zastosować w połączeniu z białymi płytkami cegiełkami, aby uzyskać nowoczesny, silny charakter aranżacji.

 

Kolor fugi nawiązujący do aranżacji wnętrza  

Zalecamy czerpanie inspiracji z kolorów ścian, szafek lub blatów. Wybór koloru, który jest już używany w innym miejscu aranżowanej przestrzeni, pomaga subtelnie powiązać wszystko ze sobą w sposób, który da finalnie ciekawy efekt.

 

Do odważnych świat należy!

W przypadku białych płytek i płytek o ciekawych kształtach wybór koloru takiego jak granat, żółty lub gorący róż to wspaniały sposób na podkreślenie przestrzeni. Możesz nawet wybierać spośród szerokiej gamy metalicznych, opalizujących i błyszczących kolorów fug przełamując wszelkie, klasyczne trendy. Precz z nudą!

 

Wybór fugi do swojej przestrzeni życiowej to kwestia subiektywna. To Twój dom i wybierz to co lubisz i będzie to zarazem praktyczne. Na pewno warto wiedzieć, że każda jasna fuga na podłodze pod wpływem czasu i brudu stanie się ciemna. Tego nie da się uniknąć chyba, że lubisz czyścic fugi co miesiąc. Ściany nie absorbują tyle brudu więc tu sytuacja jest lepsza – można więcej poszaleć. O pomoc w dobraniu fugi można zapytać także producenta płytek, sprzedawcę lub zobaczyć aranżacje z danym produktem, czy zastosowane już przez kogoś zestawienie przypadnie Ci do gustu. Możesz także postawić na swoją intuciję i dokonać wyboru koloru fugi na podsawie powyższych zasad.