Pułapka trendów

Internet, a szczególnie portale o aranżacji wnętrz zalewane są notorycznie „nowymi” trendami. Nagle, kiedy by zebrać to wszystko razem, okazuje się, że w 2024 roku modnych będzie 30 kolorów, 20 rodzajów mebli i 100 dodatków. Można po prostu oszaleć. Rzecz w tym, że trendy przychodzą i odchodzą. Druga sprawa to to co podoba się komuś, niekoniecznie musi podobać się Tobie. To co będzie modne dziś, nie będzie modne już za rok. 

Kwestia aranżacji wnętrz to temat mocno złożony, zindywidualizowany i kontrowersyjny. Zawsze doradzamy, że jeżeli budżet na to pozwala to należy przejść przez ten proces z architektem wnętrz czy też projektantem. To najbezpieczniejsze rozwiązanie. Te profesje nie powstały od tak, ale idealnie wpisują się w potrzeby rynku określające nasze wewnętrzne upodobania co do aranżacji życiowej przestrzeni. Dom to my, dom to nasze życie. Tak jak chorzy idziemy do lekarza tak w tym przypadku też warto skorzystać z usług w/w fachowców (czytaj więcej o architektach wnętrz)

Jak zatem nie wpaść w pułapkę trendów, która przy pochopnym kierowaniu się emocjami, może nam sporo zaszkodzić?

OKREŚL SWÓJ STYL

Oczywiście punktem wyjściowym może być jeden z tzw. bezpiecznych stylów aranżacyjnych. Taki styl jest dobrze scharakteryzowany i łatwo go rozpoznać oraz określić jego cechy nawet przy minimalnej wiedzy. Chodź obecnie style często się łączą i przeplatają wzajemnie to na pewno są głównymi punktami wyjściowymi w aranżacji. Styl minimalistyczny, loftowy i skandynawski co do zasady są w miarę proste i otwarte na zmiany. W przypadku boho, vintage i glamour jest już nieco trudniej i są to style ściśle uszczegółowione na detale. Na pewno ta druga grupa jest trudniejsza i w przypadku chęci zmian aranżacyjnych w przyszłości będzie trudniej o rewolucję. Dlatego warto określić jeden styl do nas najlepiej dopasowany i tej idei się trzymać by nie wpaść w pułapkę trendów, zbieractwo i kupowanie bez większego sensu.

Czym ona (pulapka trendów) zatem właściwie jest? Można podzielić ją na dwa aspekty; pierwszy to kupowanie emocjami na zasadzie tu i teraz bo jest na Instagramie, drugi aspekt to wpisanie się pod wpływem emocji w trend lub styl, który nie odzwierciedla naszego sposobu życia co będzie potem skutkować niezadowoleniem i problemami z dopasowaniem zakupionych rzeczy oraz częstymi zmianami aranżacji. Mając jasno określony styl, którego się trzymamy, wiemy co do niego pasuje, a co nie i dzięki temu katalog potrzeb de facto często fikcyjnych, jest mniejszy. Nie dajemy się już złapać na działania marketingowe firm, którym zależy na tym, aby po prostu sprzedać…

Warto zatem w stopniu minimalnym znać główne style aranżacyjne i jeżeli nie jesteśmy pewni tego gdzie się wpisujemy to zacząć właśnie od minimalizmu bo to pozwoli nam na swobodę zmian w przyszłości przy niewielkich nakładach finansowych.

minimalistyczny salon z płytkami z kolekcji FAP ROOY

 

minimalistyczna łazienka z płytkami z kolekcji BOOST NATURAL

 

minimalistyczna kuchnia z płytkami z kolekcji PRIME STONE

 

Więcej o stylach dowiesz się w artykułach, do których skierują Cię linki:

Styl minimalistyczny – charakteryzuje się prostymi formami, neutralnymi kolorami i ograniczoną ilością dodatków. W minimalistycznych wnętrzach dominują proste meble i naturalne materiały, takie jak drewno, szkło czy beton… (czytaj więcej)

Styl boho - to nie tylko moda, ale także sposób życia, który odzwierciedla się w ubiorze, wnętrzach i codziennych nawykach. Wyróżnia się swobodą, kreatywnością i niezależnością od konwencji… (czytaj więcej)

Styl loftowy – to kierunek w aranżacji wnętrz, który uwielbia surowość, oryginalność i niepowtarzalność. Wywodzi się z przestrzeni dawnych fabryk i magazynów, które zostały zaadaptowane na mieszkania… (czytaj więcej)

Styl vintage – jest idealny dla osób, które cenią sobie autentyczność, historię i unikalny charakter wnętrz. Może być atrakcyjny zarówno dla młodszych pokoleń, które chcą przypomnieć sobie o czasach minionych, jak i dla osób starszych, które chcą powrócić do wspomnień z przeszłości… (czytaj więcej)

Styl skandynawski – Cechy stylu skandynawskiego to przede wszystkim prostota, minimalizm, funkcjonalność oraz wykorzystanie naturalnych materiałów i kolorów… (czytaj więcej)

Styl glamour - wnętrze w stylu glamour to przestrzeń pełna luksusu, elegancji i wyrafinowania. W aranżacji wnętrz glamour kluczowe jest umiejętne łączenie tych elementów, tak aby stworzyć spójną stylistycznie, harmonijną całość… (czytaj więcej)