Płytki

Płytki ceramiczne - ogólna definicja.

Udostępniamy Państwu ogromny wybór płytek ceramicznych. Przed zakupem warto jednak znać podstawowe definicje z branży. Płytki ceramiczne nazywane kiedyś glazurą (w zasadzie obecnie też słyszy się to określenie) to cienkie płytki będące mieszanką różnych odmian gliny, drobno zmielonego piasku i talku. Po odpowiednim wymieszaniu składników, uformowaniu ich w docelowy kształt, płytki są wypalane w temperaturze 1000-1100 stopni Celsjusza. W sieci spotyka się bardzo różne definicje i warto wiedzieć, że gres też jest de facto w branży nazywany płytką ceramiczną gresową - subtelna różnica opisana jest niżej. Zwykłe płytki ceramiczne stosuje się najczęściej jako płytki łazienkowe na ścianę (nie są narażone na działanie wody). W naszym sklepie znajdziesz włoskie i hiszpańskie płytki ceramiczne od najlepszych producentów na świecie. Wszystkie oferowane płytki ceramiczne dostępne w ofercie to produkty premium.

 

Gres - ogólna definicja.

Gres to również płytki ceramiczne - to także mieszanka gliny i piasku, ale z dodatkiem zmielonego kwarcu czy też skaleni czyli pospolitych ziemskich minerałów. Różnica jest też w procesie produkcji i wypalania. Płytka gresowa powstaje w wyniku silnego prasowania (pod wysokim ciśnieniem), a wypalanie odbywa się w wyższej temperaturze - sięgającej niekiedy do 1300 stopni Celsjusza. To właśnie dzięki tym odmiennym nieco procesom wytwarzania, gres jest materiałem o wiele trwalszym, solidniejszym i tym samym o wiele bardziej odpornym na eksploatację oraz szkodliwe warunki atmosferyczne. Gres ma bardzo niski współczynnik nasiąkliwości. Jest synonimem trwałych płytek ceramicznych. Płytki gresowe sprawdzą się praktycznie wszędzie, ale ze względu na ich właściwości użytkowe dedykowane są do mocno eksploatowanych pomieszczeń lub na zewnątrz. Natomiast jak najbardziej stosuje się gres także w łazienkach, salonach czy innych domowych pomieszczeniach. 

 

Gres polerowany.

To wysokiej jakości płytki ceramiczne gresowe. Polerowanie odbywa się po procesie wypalania przy użyciu specjalnych szczotek (czasem widać zataczane przez nie okręgi jak dobrze się przyjrzymy pod światło). Nie powinien być montowany tam gdzie będzie narażany na bezpośredni i częsty kontakt z wodą - wtedy staje się dość śliski. Proces polerowania powoduje także otwarcie mikroporów przez co tego typu płytki bardziej absorbują plamy. Rozwiązaniem jest oczywiście impregnacja. Reasumując - gres polerowany to gładkie błyszczące płytki ceramiczne wysokiej jakości, dedykowane do powierzchni o niskim natężeniu ruchu (łazienka, kuchnia, salon). W sieci krąży opinia, że tego typu gres szybko matowieje. Zapewniamy, że w przypadku płytek ceramicznych segmentu premium nie ma mowy o takich sytuacjach. Pomimo kilku wymienionych drobnych minusów, gres polerowany to płytki ceramiczne doskonale sprawdzające się także w małych butikach czy salonach usługowych typu zakłady fryzjerskie czy salony beauty.

 

Gres szkliwiony.

Jak sama nazwa wskazuje są to płytki ceramiczne z nałożoną warstwą szkliwa. Płytka ceramiczna szkliwiona w przeciwieństwie do polerowanej jest bardziej odporna na zabrudzenia oraz ścieranie. Nie jest to jednak kolosalna różnica i w przypadku płytek segmentu premium potrzeba długich lat by to zauważyć. Gres szkliwiony jest niestety podatny na uszkodzenia. W przypadku uderzenia w powierzchnię szkliwioną może dojść do odpryśnięcia i odsłonienia warstwy rdzenia. Mimo wszystko jest bardzo często wybierany na płytki podłogowe ze względu na wartości wizualne. Dedykowane zastosowanie płytek ceramicznych tego typu to miejsca o umiarkowanym i wysokim natężeniu ruchu - oczywiście należy zwrócić uwagę na klasę ścieralności (V - najwyższa). Szkliwione kafelki ceramiczne nie wymagają impregnacji co jest dużym atutem tego produktu. Ponadto ma bardzo dobry parametr nasiąkliwości (poniżej 3%) - dzięki temu bez obaw możemy myśleć o położeniu tego rodzaju płytki ceramicznej w łazience na podłodze czy na zewnątrz pomieszczeń.

 

Gres techniczny.

Nie jest poddawany końcowej obróbce (szkliwieniu). Jest idealny na podłogowe płytki ceramiczne zewnętrzne np. na tarasy. Jest odporny na wilgoć i mróz. Jego mały minus to delikatnie chropowata powierzchnia, która ma tendencję do absorbowania zanieczyszczeń. Jest to jednak najbardziej wytrzymały rodzaj gresu - dedykowany do powierzchni o nasilonym natężeniu ruchu (galerie handlowe, garaże, magazyny). Wartości wizualne schodzą tu na drugi plan.

 

Gres lappato - definicja.

Określając ceramiczne płytki w stylu lappato można powiedzieć, że to pół połysk - pół mat. To efekt docierania płytek w końcowej fazie produkcji (momentami są one lekko wklęsłe - w obszarze zmatowienia). Celem procesu jest uzyskanie wartości wizualnych. Wbrew panującemu przekonaniu, że to śliski materiał, lapatto widuje się jako płytki ceramiczne podłogowe w łazienkach.

 

Gres full body.

Jeden z wariantów płytek ceramicznych coraz częściej stosowany przez najlepszych producentów. Potocznie zwany też gresem barwionym w masie - barwnik dodawany jest do całej masy, a nie tylko na powierzchnię płytki. Zaletą tego rozwiązania jest to, że taki gres przez długie lata nie zmieni swojego wyglądu.

 

Płytki rektyfikowane - definicja.

Płytki rektyfikowane zarówno płytki ścienne jak i podłogowe, które są poddawane procesowi rektyfikacji po wyjęciu z pieca. Rektyfikacja to inaczej mówiąc docinanie płytek w taki sposób by ich krawędzie były niemalże identyczne (miały kąt 90 stopni, a różnice w wymiarach sięgały max. 0,2 mm). To funkcjonalne płytki ceramiczne, do których można zastosować bardzo cienką fugę. Często też fugi nie trzeba stosować wcale. Takie kolekcje płytek pozwalają także na uzyskanie idealnie płaskiej powierzchni - jest to dość popularne w przypadku płytek premium. Standardowe płytki ceramiczne (nierektyfikowane) niczym oczywiście nie odbiegają w jakości.

Tak przedstawia się ogólna klasyfikacja płytek ceramicznych. Może się to wszystko nieco mieszać dlatego też warto zwrócić uwagę na to by, spośród płytek ceramicznych z naszej oferty wybrać te właściwe, dostosowane do faktycznych potrzeb. Nasi doradcy przeprowadzą Państwa przez wybór odpowiednich płytek tak, by była to decyzja świadoma i podparta fachową wiedzą.

Pomożemy Ci w wyborze rozmiaru płytek, wzoru oraz rodzaju. Miejsce, w którym jesteś zawiera najpiękniejsze kolekcje płytek ceramicznych na świecie i tym samym najlepsze gatunki płytek ceramicznych na rynku. Białe płytki, czarne, zielone płytki ceramiczne, niebieskie płytki ceramiczne, płytki ceramiczne antypoślizgowe, płytki drewnopodobne, płytki heksagonalne, płytki imitujące marmur itd. - to wszystko w jednym miejscu. Ogromna dostępność płytek ceramicznych, katalogi PDF do pobrania, a nawet filmy prezentujące najbardziej prestiżowe kolekcje. Zatem zaparz kawę i życzymy miłego oglądania.