Płytki Fioranese i Sant’Agostino w stylistyce japandii

Japandi jest połączeniem skandynawskiej funkcjonalności oraz japońskiego minimalizmu. Wspólną płaszczyzną i jednocześnie charakterystycznym rysem dla wnętrz japandi jest wykorzystanie drewna. Występuje ono w tej stylistyce w rozświetlonych zestawieniach i połączone jest z kolorem białym lub jasno szarym. Jasna tonacja i duże, nieprzesłonięte okna wpuszczające dużo światła do środka charakterystyczne są dla wnętrz skandynawskich. Takie wnętrza sprawiają wrażenie drewnianej przytulnej oazy zalanej światłem. Typowo japońskie dodatki jak ceramika, elementy roślinne, czy drewniane stołeczki o określonym kształcie (tzw. zen hoker) czy maty ratanowe dodają wnętrzom egzotycznego posmaku. 

Minimalistyczne obrazy i rzeźby zestawione są na białym neutralnym tle.  Ascetyczne wnętrza zapraszają do medytacji i uspokojenia myśli po dniu pełnym wyzwań. Zamiast ruchu i pobudzenia otrzymujemy energię zatrzymania i refleksji nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Wnętrza ocieplone zielenią roślin zbliżają nas do natury i sprzyjają uspokojeniu oraz osiągnięciu stanu medytacji. 

Drewno występuje tu jako okładzina lub jako dekoracje np. kawałki gałązek z korą wymytą przez morskie fale. Można spotkać drewno pod postacią mozaiki w różnych odcieniach, drewnianych szczebelków w meblach, jako ażurowej przegrody czy w końcu dekoracyjnej ściany. Drewno zestawione jest często z elementami nieszkliwionej ceramiki z jasnej glinki. Charakterystyczną cechą takich wyrobów jest surowa rustykalna stylistyka Skandynawii połączona z japońską elegancją, smukłością formy i „piękną niedoskonałością”. Rysy i pęknięcia charakterystyczne są dla japońskiej sztuki nadawania rzeczom drugiego życia.

Do stworzenia wnętrza w stylu japandi wykorzystałam płytki imitujące drewno znanych włoskich producentów Fioranese i Sant’Agostino  dostępne w kolekcji PCHB.

Autor: architekt wnętrz Anna Oniszk-Popławska